Surowe, minimalistyczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ściany z surowego betonu lub cegieł, dodatki ze stali to kwintesencja stylu industrialnego. Od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Trend ten widoczny jest również we wzornictwie a przykładem może być polska marka – Custom Shop.

Styl industrialny, czyli kiedy, gdzie i jak?

Styl industrialny powstał z konieczności w momencie kryzysu w latach 50. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to pojawiło się wiele wolnych do wynajęcia przestrzeni w fabrykach, które nadawały się do zaadaptowania pod mieszkania. Jednak dopiero w latach 60. i 70. tego typu wnętrza cieszyły się dużym zainteresowaniem, a to za sprawą artystów, którzy w takich miejscach półlegalnie urządzali swoje pracownie, mieszkania, ale też miejsca wystaw. Sam Andy Warhol w takich przestrzeniach miał swoje słynne, nowojorskie atelier. W Polsce moda na wnętrza loftowe, industrialne pojawiła się dopiero w latach 90. Wtedy zaczęto przebudowywać istniejące budynki fabryk jak np. w Łodzi w powierzchnie mieszkalne.

Polska odsłona stylu industrialnego

Polska marka Custom Shop specjalizuje się w produkcji mebli właśnie w stylu industrialnym. Ich warsztat łączy metal, drewno oraz naturalne surowce, aby zgodnie z ich filozofią stworzyć trwałe, wysokiej jakości meble o niepowtarzalnym wyglądzie.

Urodziliśmy i wychowaliśmy się na Śląsku stąd nasze zainteresowanie industrializmem. Nasze projekty oddają piękno ukryte w prostocie i surowości, stonowanych kolorach oraz braku bujnych ozdób. Jako Ślązacy lubimy skromną elegancję, nowoczesność połączoną z prostota zarówno w formie, jak i doborze materiałów i tak projektujemy nasze meble” mówi Tycjan Janik. „Styl industrialny niestety często mylony jest z niechlujnym wykonaniem i używaniem starych poindustrialnych elementów. Nic bardziej mylnego. Industrial to wbrew pozorom szyk i elegancja, przyłożenie dużej wagi do szczegółów, skrupulatnie dobrane materiały oraz wykonanie. Niedbała realizacja, niskiej jakości spawy czy drewno – ogólnie niskiej klasy materiały nie mogą  mieć tu miejsca. Pozorna prostota stylu industrialnego to w istocie wysoka jakość, nienagannie odnowione elementy, starannie dobrane materiały i spójny projekt. Nie lada wyzwaniem jest stworzenie projektu, który jest prosty i surowy, a zarazem elegancki, modny i inspirowany przemysłem. A tylko wtedy możemy mówić o prawdziwym industrializmie” – dodaje.

Każdy etap produkcji wykonywany jest ręcznie, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod obróbki. Projektanci Custom Shop uczestniczyli w projektach wystroju wnętrz pubów i restauracji, ale również zaprojektowali wiele mebli na indywidualne zamówienie.

Industrialny wystrój można stworzyć wszędzie, nawet w mieszkaniu z wielkiej płyty. Pofabryczny loft może służyć nam za inspirację. Dlatego też w mieszkaniu użyjemy cegły, wyeksponujemy elementy normalnie ukrywane, jak kable czy rury, użyjemy stali i drewna. I tak możemy w łazience pociągnąć rury z wodą po ścianie używając miedzi i mosiądzu, kable do lamp doprowadzić po ścianie używając kabla w tekstylnym oplocie. Meble wykonać przede wszystkim z metalu, blaty z drewna. Dominować będą ciepłe kolory a duża ilość światła wpadać będzie przez delikatnie zasłonięte okna. Mile widziany beton oraz przemysłowe dodatki” – dodaje Tycjan Janik.

Materiały metal i drewno

Dominujące materiały używane w stylu industrialnym pasują do wielu wnętrz, gdyż są naturalne, pierwotne. Metal i drewno. Można dowolnie kształtować, malować, wybarwiać, sprawić że błyszczy lub wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od wykonawcy, który nadaje mu formę. Naturalnym zestawieniem do industrialu jest styl skandynawski, prowansalski, rustykalny. Na pewno odnajdzie się również w stylu minimalistycznym i nowoczesnym.

Styl industrialny jest popularny w innych krajach, moda na ten wystrój wnętrz stosunkowo niedawno zagościła w polskich domach. Na zachodzie Europy jest popularny już od dawna a jego ponadczasowe wzornictwo na pewno jeszcze bardzo długo będzie miało swoich zwolenników.

Marka Custom Shop jest częścią kampanii #WybieramPolskiDesign. To ogólnopolska kampania, której celem jest promowanie młodych, polskich marek. Do projektu zaproszono 10 producentów mebli oraz oświetlenia, którzy wpisują się w definicje „dobrego, polskiego designu”. Funkcjonalność, unikatowość wzornicza, jakość materiałów oraz made in Poland.

www.customshop.com.pl

#custommade
#customshop
#polskidesign